Site icon SamodzielnyInwestor.pl

William Bernstein „The Investor’s Manifesto” – najlepszy podręcznik inwestora?

Ostatnie parę tygodni jest okresem wzmożonego zainteresowania giełdą wśród rodzimych inwestorów. Obserwatorzy finansowi wskazują jako przyczynę kombinację wysokiej inflacji, niskiego oprocentowania depozytów oraz przecenę cen akcji spowodowaną pandemią COVID-19.

Marek Dietl, aktualny prezes zarządu GPW, w niedawnym wywiadzie wspomina o 30 tysiącach nowych kont inwestycyjnych!

Co bardzo interesujące, Dietl porusza też temat rosnących trendów wyszukiwania w internecie, nowi inwestorzy chcą w tej chwili dowiedzieć się głównie „Jak kupić akcje?”. Myślę, że przed zadaniem sobie takiego pytania warto najpierw poszukać informacji o krokach, jakie należy podjąć ZANIM owe akcje zaczniemy nabywać. Niemniej jednak, dla wszystkich nowych i powracających inwestorów chcących poszerzyć swoją wiedzę, jako idealny podręcznik „inwestowania w pigułce” mogę z pełnym przekonaniem polecić książkę „The Investor’s Manifesto” autorstwa Williama Bernsteina.

Poradnik czasów recesji

Czynnikiem, który czyni z „Manifestu” wyjątkowo interesującą lekturę, jest data jego powstania. Berstein, emerytowany neurolog i teoretyk finansowy napisał tę książkę bowiem pod koniec 2009 roku, a więc krótko po zakończeniu kryzysu finansowego w USA. Na jej kartach zresztą wielokrotnie podkreśla, że nie potrzebuje zbyt szczegółowo opisywać perspektywy krachu na giełdzie i związanej z nim awersji do ryzyka. Słusznie zakłada, że przeciętny inwestor jest w dalszym ciągu, finansowo i emocjonalnie, głęboko dotknięty niedawnym kryzysem. 11 lat później, w perspektywie globalnej recesji związanej z pandemią i największym odizolowaniem ludności w historii, słowa Bersteina są ponownie aktualne!

Kim jest odbiorca książki?

Publikacja jest skierowana do inwestora indywidualnego, który chciałby stworzyć portfolio inwestycyjne oparte na szerokiej dywersyfikacji i niskich kosztach operacyjnych. Autor zaleca pasywne podejście do inwestycji z długim (kilkudziesięcioletnim) horyzontem czasowym, argumentując iż taka strategia jest w stanie osiągać wyniki przewyższające osiągnięcia profesjonalnych zarządców funduszy inwestycyjnych. Stworzył przy tym najbardziej zwięzły i czytelny opis Modern Portfolio Theory, jaki kiedykolwiek czytałem. Całość nie jest przesadnie najeżona złożonymi modelami matematycznymi a język opisu nie jest suchą, akademicką gadaniną – autorowi nie można odmówić lekkości stylu!

O czym dowiesz się w tej książce?

Gdybym miał obecnie wskazać jedną książkę, która zawierałaby najbardziej kluczowe informacje o skutecznym inwestowaniu długoterminowym, dodatkowo zaprezentowane w przystępnej formie – to byłby to właśnie „Manisfest” Bernsteina. Co znamienne, autor opisuje w niej proste, metodyczne podejście do lokowania kapitału:

Gra nie polega na bogaceniu się, ale na unikaniu śmierci w ubóstwie. W rzeczywistości, jeśli zastosujesz się do rad zawartych w tej książce, mogę zagwarantować, że nie staniesz się bajecznie bogaty. Starałem się raczej jednocześnie zmaksymalizować Twoje szanse na komfortową emeryturę i zminimalizować Twoje szanse na przeżycie ostatnich lat w biedzie. Nie znam bardziej godnego pochwały lub bardziej stosownego celu inwestycyjnego.

William Bernstein

Polski czytelnika, który chciałby odnieść lekcje zdobyte w tej książce do swojej sytuacji, jest zmuszony do poszerzenia swojego horyzontu inwestycyjnego na zagraniczne fundusze indeksowe i jednostki ETF. Na GPW oraz w ofercie polskich brokerów nie ma po prostu jeszcze tylu instrumentów finansowych, które oferowałyby niskokosztową dywersyfikację. Nie ma w tym moim zdaniem nic złego, w świetle kondycji i rezultatów naszej rodzimej giełdy oraz drożyzny lokalnych funduszy inwestycyjnych, rozsądny inwestor musi otworzyć się na globalne możliwości lokowania kapitału!

Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do zgłębienia „Manifestu”, te parę godzin poświęcone lekturze mogą mieć ogromny, pozytywny wpływa na całą Twoją finansową przyszłość! Książka jest dostępna na Amazonie, w oryginalej wersji anglojęzycznej, również w formacie dla czytnika Kindle – fragmenty książki i link do zakupu znajdziesz poniżej!