Arkusz do analizy historycznych wyników portfolio – Heat Map

W dzisiejszym wpisie chcę podzielić się z Tobą arkuszem kalkulacyjnym, który można wykorzystać do graficznej reprezentacji wyników portfolio inwestycyjnego. Autorem narzędzie jest Tylor, który prowadzi stronę PortfolioCharts.com. Portfolio Charts to jego personalny projekt, dedykowany dla inwestorów z całego świata. Poprzez swoje artykuły i darmowe narzędzia Tylor ułatwia zrozumienie i wykorzystanie sztuki alokacji aktywów w finansach osobistych – gorąco zachęcam każdego Samodzielnego Inwestora do zapoznania się z jego pracą!

Jednym z narzędzi przez niego stworzonych to arkusz Heat Map – wpisując w niego roczne stopy zwrotu (CAGR) otrzymamy graficzną prezentację wyników dowolnego portfolio w przedziale lat 1970 – 2019. Im więcej czerwieni otrzymamy na wykresie – tym gorsze nasze rezultaty, odpowiednio niebieskie barwy to znak sowitych zysków.
Dokument nie zostało jeszcze niestety zaktualizowane o możliwość umieszczania danych z poprzedniego roku – jeśli ukaże się wersja zaktualizowana to postaram się ją tutaj zamieścić.
Procentowe wartości CAGR dla poszczególnych lat należy wprowadzić w czarnej kolumnie zatytułowanej Annual Returns. Jeśli nie posiadamy danych za określony rok, możemy umieścić 'x’ w miejscu wartości, którą chcemy pominąć w obliczeniach.
Najciekawszą funkcją arkuszu jest bez wątpienia możliwość natychmiastowego obliczenia stopy zwrotu dla dowolnej kombinacji roku rozpoczęcia inwestycji i czasu jej trwania – wystarczy najechać kursorem na kwadrat reprezentujący odpowiedni rok żeby podglądnąć wartość. Genialne w swojej prostocie!

Poniżej możesz zobaczyć jak prezentuje się arkusz uzupełniony danymi o rocznych stopach zwrotu najdłużej notowanego funduszu ETF na polskiej giełdzie – Lyxor WIG 20 UCITS ETF – Acc.
Użyte dane pochodzą ze strony Morningstar – możesz tam też znaleźć historyczne dane dla innych instrumentów, to jedno z najlepszych tego typu źródeł w internecie.

Dane w powyższym arkuszu odpowiadają długości notowań Lyxor WIG 20 UCITS ETF – Acc na GPW – więc nie da się ukryć, że ich objętość nie jest przytłaczająca. Nie będę też kusił się na analizę wykresu – tę przyjemność pozostawiam Tobie, w końcu Samodzielny Inwestor potrafi też wyciągać samodzielne wnioski!
Mam nadzieję, że ta prezentacja możliwości tego arkuszu zainteresuje Cię i być może będziesz chciał wykorzystać go do śledzenia i analizy historycznych wyników swojego portfolio. Link do pobrania swojej własnej kopii ze strony Portfolio Charts znajdziesz poniżej. Jeśli masz jakieś pytanie co do obsługi arkusza, daj znać w komentarzu do wpisu!

Link do pobrania arkusza kalkulacyjnego Heat Map

Cieszę się, że dotarłeś do końca tego bardzo krótkiego wpisu i mam nadzieję, że spodobało Ci się zaprezentowane tu narzędzie! Udostępnij go na swoim Facebooku lub Twitterze, jeśli uważasz że arkusz Heat Map może się przydać Twoim znajomym.
Zapraszam Cię również do polubienia i śledzenie strony Samodzielny Inwestor na Facebooku gdzie jako pierwszy dowiesz się o nowych wpisach oraz do dołączenia do grupy Samodzielnych Inwestorów – możesz tam wymieniać uwagi i zadawać pytania związane z inwestowaniem pasywnym i długoterminowym z wykorzystaniem funduszy indeksowych i ETF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.