We wpisie Jak uzyskać 200 000 zł bez myślenia o tym zbyt mocno? Magia procentu składanego wiele uwagi poświęciłem zaprezentowaniu fenomenalnego zjawiska, jakim jest procent składany.
Aby lepiej zaprezentować wpływ tego mechanizmu na skuteczne pomnażanie oszczędności, w oryginalnej wersji wpisu umieściłem odnośnik do kalkulatora online, który umożliwiał podstawowe obliczenia związane z procentem składanym. Narzędzie (możesz je znaleźć tutaj) ma jednak spore ograniczenie – nie umożliwia określenia wysokości regularnych wpłat, jakimi chcemy zasilać nasze portfolio. Dla osoby regularnie inwestującej, to bardzo ważna funkcja.
Szukałem oczywiście w Internecie innych narzędzi, które taką możliwość oferują – i jak pewnie się domyślacie, przy odrobinie wysiłku odnalezienie kalkulatora z opcją corocznych wpłat nie jest niemożliwe. Chciałem jednak, aby kalkulator oferował coś jeszcze – opcję powiększania regularnych wpłat o ustalony procent. Dlaczego taka funkcja może być przydatne również dla innych Samodzielnych Inwestorów?
- Pozwala założyć planowany stopień inflacji i wyrównać jej wpływ zwiększeniem wpłat
- Umożliwia zamodelowania sytuacji, gdy na inwestycje przeznaczamy stałą części swojego dochodu, a on sam wzrasta w przewidywalnym stopniu corocznie. Takiej sytuacji życzę wszystkim czytelnikom!
Misja odnalezienie przyjaznego w obsłudze narzędzia, które łączyłoby w sobie obie funkcje:
- Uwzględnienie rocznych wpłat
- Umożliwienie modyfikacji tych wpłat o określony procent
spełzła na niczym – postanowiłem więc stworzyć własny kalkulator, który adresuje obie te potrzeby. Zachęcam do sprawdzenia jego możliwości poniżej, jeśli masz pomysł na usprawnienie jego działania albo łatwości obsługi – daj znać w komentarzu!
Oczywiście, tak jak ma to też miejsce w przypadku innych tego typu kalkulatorów, uzyskiwane wyniki zakładają utrzymanie stałych stóp zwrotu na przestrzeni lat i brak nieplanowanych wypłat z portfolio. Mając to na uwadze, sugeruję wprowadzanie zachowawczych wartości wejściowych – nie każdy nazywa się Jim Simons i nie każda inwestycja to fundusz Medallion (a o tych rewelacyjnych wyjątkach od reguły można poczytać tutaj).
Najlepiej potraktować uzyskane rezultaty jako inspirację, oszacowanie tego co jest możliwe, jeśli inwestuje się długoterminowo i z zachowaniem sporej dyscypliny!
Kto wie, może jesteś bliżej swojej wymarzonej liczby zer niż zakładasz?
Na koniec zapraszam Cię do polubienia i śledzenie strony Samodzielny Inwestor na Facebooku gdzie jako pierwszy dowiesz się o nowych wpisach oraz do dołączenia do grupy Samodzielnych Inwestorów – możesz tam wymieniać uwagi i zadawać pytania związane z inwestowaniem pasywnym i długoterminowym!
soper napisał:
bardzo ciekawe