Dywidenda – to wypłaty dokonywane przez spółkę na rzecz jej akcjonariuszy. Jest to część zysków korporacyjnych wypłacanych właścicielom akcji. Gdy spółka osiąga zysk lub nadwyżkę finansową, pieniądze te można wykorzystać na dwa sposoby: można je ponownie zainwestować we własną działalność (zyski zatrzymane) lub wypłacić akcjonariuszom w formie dywidendy.
Dywidenda jest najczęściej określana w odniesieniu do kwoty jaką generuje każda akcja (dywidendy na akcję). Można ją również podać jako procent bieżącej ceny rynkowej, takie ujęcie nazywamy stopą dywidendy.
Najbardziej bezpieczne i stabilne spółki oferują dywidendy swoim akcjonariuszom. Ich ceny akcji mogą się nieznacznie zmienić w czasie, ale wysoka stopa dywidendy jest formą wyrównania zysków. Firmy o charakterze wzrostowym rzadko oferują dywidendy, ponieważ wszystkie ich zyski są reinwestowane, aby pomóc utrzymać ponadprzeciętny wzrost.
ETF jako akumulator akcji różnych spółek musi wypłacić dywidendy inwestorom i może to robić na dwa sposoby: wypłacając środki pieniężne lub oferując ich reinwestycję w dodatkowe jednostki.
Dochody z dywidendy stanowią przychody z zysków kapitałowych i podlegają opodatkowaniu.
« Powrót do Leksykonu