Rebalansowanie

Rebalansowanie – (ang. „Rebalancing” ) to proces wyrównania składu aktywów w portfolio do ich pierwotnie założonych proporcji. Operacja ta polega na okresowym kupowaniu lub sprzedawaniu aktywów w portfolio w celu utrzymania pożądanego poziomu alokacji aktywów lub ryzyka.

Załóżmy dla przykładu, że pierwotna założona alokacja aktywów w portfolio wynosiła 50% akcji i 50% obligacji. Jeśli akcje osiągnęłyby dobre wyniki w danym okresie, może to zwiększyć ich wagę  portfolio do 60%. Inwestor może następnie zdecydować o sprzedaży niektórych akcji i zakupie obligacji, aby przywrócić portfolio do pierwotnej alokacji 50/50.
Wiąże się to z utrzymaniem w miarę upływu czasu założonego poziomu ​​ryzyka dla portofolio – zmiana proporcji aktywów wywołana wahaniami cen prowadzi do modyfikacji poziomu i profilu ryzyka inwestycyjnego.

Nie istnieje jeden, idealny harmonogram dla rebalansownia portfolio, większość zaleceń mówi jednak o kontrolowaniu prawidłowej alokacji aktywów przynajmniej raz w roku. Prawidłowo przeprowadzone rebalansowanie daje inwestorom możliwość kupowania tanio i sprzedawania drogo, wykorzystując zyski z wysokowydajnych aktywów i reinwestując je w obszarach, w których nie odnotowano jeszcze tak znaczącego wzrostu.

« Powrót do Leksykonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.