REIT

REIT – (ang.  Real Estate Investment Trust, fundusz inwestycyjny rynku nieruchomości) to spółka lub fundusz, które są właścicielem, obsługują lub finansują nieruchomości generujące dochód. Wzorowane na funduszach inwestycyjnych REITy gromadzą kapitał wielu inwestorów. Umożliwia to inwestorom indywidualnym uzyskiwanie zysków z inwestycji w nieruchomości – bez konieczności samodzielnego ich kupowania, zarządzania lub finansowania.
REITy powstały w latach 60. w USA, obecnie działają w 36 krajach na świecie, a wartość zarządzanych przez nie aktywów wynosi ponad 1,7 biliona dolarów. W Europie, jako pierwsza REIT-y wprowadziła Holandia. W Polsce w połowie 2020 ciągle oczekujemy na ustawę o polskich Firmach Inwestujących w Najem Nieruchomości (FINN), która by zdefiniowała legislację rodzimych spółek inwestujących w nieruchomości.
Polski inwestor może inwestować w notowane na zagranicznych rynkach REITy – a także fundusze powiernicze REIT i fundusze REIT ETF – kupując udziały za pośrednictwem brokera.
REITy będące przedmiotem publicznego obrotu jak akcje, są aktywami wysoce płynnymi (w przeciwieństwie do fizycznych inwestycji w nieruchomości).

« Powrót do Leksykonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.