Russell 3000

Russell 3000indeks giełdowy, który śledzi wyniki 3000 największych amerykańskich spółek, które stanowią około 98% wszystkich kapitałowych papierów wartościowych zarejestrowanych w USA.

Indeks bierze pod uwagę kapitalizacją rynkową (ang. market-cap weighted). Kapitalizacja rynkowa jest to liczba akcji pozostających w obiegu pomnożona przez cenę akcji. Oznacza to, że spółki w indeksie są uszeregowane według wartości rynkowej.

Indeks Russell 3000 służy jako podstawa dla szerokiej gamy produktów finansowych; dekomponuje się na indeksy dużych i małych spółek – odpowiednio Russell 1000 i Russell 2000. Największe 1000 spółek indeksowanych w Russell 3000 to Russell 1000, podczas gdy Russell 2000 jest podzbiorem najmniejszych 2000 komponentów.
Znaczną część indeksu bazowego reprezentują papiery wartościowe w sektorach finansowym, towarów luksusowych, ochrony zdrowia i technologii. Waga sektora technologicznego w indeksie wzrosła w ciągu ostatniej dekady, ponieważ wiele firm dostosowało się do gospodarki coraz bardziej zorientowanej na technologię.

Wielu inwestorów często popełnia błąd kupując fundusz lub ETF odwzorowujący indeks Russell 3000 licząc na zapewnienie zróżnicowanej kombinacji akcji firm o dużej, średniej i małej kapitalizacji. Jednak prawda jest taka, że ​​akcje spółek o dużej kapitalizacji kierują większością wyników indeksu, podczas gdy średnie i małe spółki są niedostatecznie reprezentowane.

« Powrót do Leksykonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.